
SZBKI - Badacsonyi Kutató Állomás
A NAIK SZBKI Badacsonyi Kutató Állomás jogelődje a Badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kísérleti Telep 1951-ben alakult. Az intézmény 1972-ig Kutatóállomássá fejlődött és jelentős sikereket ért el a kutatás és szaktanácsadás területén. Az 1982-es átszervezés, csakúgy, mint a Badacsonyi Állami Gazdasághoz való csatolása megállította a kutatási lehetőségek fejlődését és érzékelhető hanyatlást hozott. Az Állami Gazdaság felszámolása után a pécsi Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet vállalta magára a kutatási tevékenység újjászervezését.
FVM döntés alapján 2002. január 1-én megalakult az FVM badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete és megkezdte önálló működését.
2008. március 15.-ével az Intézet a Pannon Egyetemhez integrálódott és az Agrártudományi Centrum részeként folytatta működését.
2014. január 1-től a Kutató Állomás újra az FM kutatási hálózatához került vissza új néven: Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Badacsonyi Kutató Állomás.
A Kutató Állomás feladata napjainkban a szőlészeti-borászati kutatás és szaktanácsadás, elsősorban a Balatoni Borrégióban, amelynek alapját a borvidék szívében, a Badacsony-hegy oldalában elhelyezkedő 18 hektáros szőlőterület, valamint a korszerű szőlőfeldolgozó és pince, a három szakterületre akkreditált analitikai laboratórium (talaj, növény, bor) adja.
A kutatóhelyen folytatott kísérleti, kutatási munka az alábbi témák köré csoportosul:- Biológiai alapok fenntartása és fejlesztése
- Fajtaérték kutatás (a Balaton régióra koncentrálva)
- Autochton szőlőfajták vizsgálata (Kéknyelű, Juhfark, Pintes stb.)
- Klónszelekciós nemesítés, a klónok értékvizsgálata, elterjesztése
- Környezetbarát szőlőtermesztési-borászati módszerek kutatása
- Balaton-régió bormarketing stratégiáinak elemzése
A Kutató Állomás széleskörű szaktanácsadási tevékenységet végez: talajvédelmi- és tápanyaggazdálkodási tervek készítése, rügyvizsgálatok, a régiós szintű helyi érzékszervi bírálatok hátterének biztosítása.
A Badacsonyi Kutató Állomás legfontosabb eredményeit a nemesítés, fajtaérték-kutatás és a környezetbarát szőlőtermesztési módszerek vizsgálata terén érte el. A nemesítési tevékenység eredményeit számos Olasz rizling, Szürkebarát és Rajnai rizling klón, valamint néhány új szőlőfajta, név szerint: Zeus, Zefír, Zervin, Vulcanus és Rózsakő fémjelzi.
A fajtaérték kutatás keretein belül a Balaton régió jellemző fajtáinak szőlészeti és borászati vizsgálata folyik, eredményeit a ’Juhfark’ és a ’Budai’ fajták újra elismerése is jelzi.
A Badacsonyi Kutató Állomáson belül önálló szervezeti egységként működik a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Badacsonyi Kutató Állomás Laboratóriuma.
A Nemzeti Akkreditáló Testület a laboratóriumot 2014. december 16-i dátummal NAT-1-1496/2014 számon ismételten akkreditált laboratóriummá nyilvánította. Az akkreditálás státusza az alábbi területekre terjed ki:
- Talajok fizikai és kémiai vizsgálata;
- Növényi minták fizikai és kémiai vizsgálata;
- Borászati termékek fizikai és kémiai vizsgálata.
Szervezeti alegységek
Laboratóriumunk borászati részlege már 2002 óta működött, ennek során igyekezett, a kistermelők részére is elérhető áron szolgáltatni azokat a borvizsgálatokat, melyek a borok minősítését megalapozták.
Munkatársak





Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A 2020. február 25-én megtartott rendezvény témái a szőlő-bor ágazat aktuális kérdéseivel foglalkoztak. A témák a klímaváltozás, a szőlőtermesztés, a szőlő növényvédelme, a szőlészetben alkalmazott digitalizáció, a szőlő kondíciója, az évjárat borászati tapasztalatai, a hegyközségi rendszer működése, a támogatások kérdéseit ölelték fel. A rendezvényen 5 előadás hangzott el.