
2019. december 3-án kettős megemlékezésre került sor Kecskeméten.

135 éve született Kocsis Pál szőlész, növénynemesítő, számtalan hazai szőlőfajta létrehozója, amelyből a legismertebb az Irsai Olivér. Emlékére koszorúzásra került sor sírjánál, a kecskeméti temetőben. A megemlékezés a Kutató Állomáson folytatódott, ahol Dr. Hajdu Edit nyugalmazott növénynemesítő emlékezett meg a nagy elődről. Ezt követően a résztvevők megkoszorúzták az Állomás parkjában álló Kocsis Pál emlékművet.
A rendezvény másik programja a Katona István Emlékdíj átadása volt. Katona István szőlészként, vállalatvezetőként és fáradhatatlan szervezőként évtizedeken át dolgozott a magyar szőlő- és borágazat felemelkedéséért. Az ő emlékére alapította a Magyar Borok Háza Alapítvány a Katona István Emlékdíjat, amelyet 2019-ben két kollégánknak adományozták: Dr. Májer János intézetigazgatónak, a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet vezetőjének és Keresztes Józsefnek a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsa nyugalmazott titkárának. Mindketten több évtizedes, az ágazat fejlődése érdekében kifejtett eredményes munkájukért részesültek az Alapítvány kitüntető figyelmében.
A rendezvény befejező részében Kocsis Pál legeredményesebb fajtájának, az Irsai Olivérnek boraiból kóstolhattak a résztvevők.
A rendezvényen számosan képviseltették magukat: Kecskemét Megyei Jogú Város, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés, a Kunsági, a Hajós-Bajai és a Csongrádi Hegyközségi Tanács, a Kocsis Pál Szakiskola és Szakgimnázium, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége, a Magyar Borok Háza Alapítvány, a Mathiász János Hegyközség, a Mathiász János Általános Iskola és a Mathiász János Borrend, valamint a Kutató Állomás munkatársai. Ugyancsak jelen voltak Kocsis Pál leszármazottai.
A rendezvény a NAIK SzBKI Kecskeméti Kutató Állomás, a Mathiász János Borrend és a Magyar Borok Háza Alapítvány közös rendezésében valósult meg.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A 2020. február 25-én megtartott rendezvény témái a szőlő-bor ágazat aktuális kérdéseivel foglalkoztak. A témák a klímaváltozás, a szőlőtermesztés, a szőlő növényvédelme, a szőlészetben alkalmazott digitalizáció, a szőlő kondíciója, az évjárat borászati tapasztalatai, a hegyközségi rendszer működése, a támogatások kérdéseit ölelték fel. A rendezvényen 5 előadás hangzott el.