
A Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend, Badacsonytomaj Város Önkormányzata és a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet közös szervezésében került megrendezésre immáron 17. alkalommal a Kéknyelű Virágzás Ünnepével egybekötött szakmai konferencia és borlovagrendi találkozó, amelynek helyszíne hagyományosan a badacsonyi Intézet volt.

A 2019. június 1-én megtartott rendezvény fővédnöke Dr. Gyuricza Csaba NAIK főigazgató volt. A vendégeket a szervezők részéről Knolmajer Ferenc elnök- nagymester (Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend) és Krisztin N. László polgármester úr (Badacsonytomaj Város Önkormányzata) és Dr. Májer János intézetigazgató (NAIK SzBKI) köszöntötte. A Magyarországi Borlovagrendek Országos Szövetsége képviseletében Sajgó Gáborné alelnök üdvözölte a jelenlévőket és a borlovagrendeket. A rendezvényt minden eddiginél nagyobb számú, összesen 34 borlovagrend tisztelte meg jelenlétével.
Az előadások között elsőként Dr. Borovics Attila tudományos tanácsadó, a NAIK ERTI intézetigazgatója: Tölgyek szerepe a borkészítésben címmel tartotta meg előadását. A tölgy fajok közül a Quercus petrea (kocsánytalan tölgy) és a Quercus robur (kocsányos tölgy) játszik meghatározó szerepet a hordókészítésben. Kitért arra, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni a tölgyek nevelésénél ahhoz, hogy hordókészítésre alkalmas alapanyagot nyerhessenek. Fontos szempont a hordókészítés szempontjából a termőhely is. Magyarországon a Mecsekben nevelkedő tölgyek biztosítják a legjobb alapanyagot. Előadásában részletesen kitért a klímaváltozás okozta negatív hatásokra, ami a hordókészítés szempontjából fontos tölgyek termeszthetőségét, földrajzi elterjedését befolyásolhatja. Az ERTI-ben folytatott kutatások, a térinformatika módszerekkel összekapcsolt klímamodellezés segíthetnek a jövőben kivédeni a negatív hatásokat. Előadásának befejezésében a parafa termesztés veszélyeztetettségére hívta fel a figyelmet, ami a palack zárás eme hagyományos eszközénél okozhat gondokat a szakmánkban.
Ezt követően Masszi Pál, a Masszi Építész Iroda Kft. ügyvezetője „A Kisfaludy élménysétány kialakítása a Badacsony hegyen” címmel tartotta meg előadását. Az építésziroda tervei alapján készül el a Kisfaludy út szélesítésével egy, a gyalogos közlekedést szolgáló élménysétány, pályázati forrásból. A világörökségi helyszínek turisztikai célú fejlesztésének megvalósítására benyújtott, a „Balaton-felvidéki kultúrtáj világörökség várományos helyszín turisztikai célú fejlesztése” című projekthez kapcsolódó; „Badacsonytomaj Kisfaludy út „élménysétánnyá” alakítása című projekt keretében élmény turisztikai elemek telepítését tervezik a beruházás területén. Az attrakcióelemek mellett a sétányon új mosdók, fogadótér, kerékpártároló kerül kialakításra, valamint a beruházás helyszínén tereprendezési munkálatok elvégzésére is sor kerül.
Az eseményen sor került az IBOS és Ramassetter Emléktáblák koszorúzására, majd a Borrendek felvonultak a Panoráma térre, ahol Földi István plébános a bő termés reményében megáldotta az éppen virágozni kezdő Kéknyelű ültetvényt.
Az országos borlovagrendi találkozóval egybekötött rendezvényen a Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend idén is új tagokat avatott, név szerint: Dr. Borovics Attila, Dr. Palkovics László, Knolmajer Bence és Dr. Vándor László.
A programok sorában a Badacsonyi Hegyközség és a Badacsonyi Borvidék Hegyközségi Tanácsa 2019. évi borversenye keretében megrendezett XV. Kéknyelű Borverseny eredményhirdetésére került sor.
A 2019. évi Kéknyelű borversenyre 40 minta érkezett, amelyből összesen 6 nagy arany, 12 arany, 20 ezüst és 2 bronz minősítést kaptak a nevezett borok. A XV. Kéknyelű borverseny legmagasabb pontszámát a Varga Pincészet Kft. 2008. évjáratú bora kapta (nagyarany érem), rajta kívül nagyarany érmet nyert még az Első Magyar Borház – Szeremley Pincészet Kft., a Borbély Családi Pincészet és a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet. Ez utóbbi bor kapta a Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend különdíját, és az elkövetkező egy évben ez a bor lesz a borlovagrend zászlós bora.
Az oklevelek és a különdíjak átadása után, borkóstoló keretében bemutatásra kerültek a verseny aranyérmes minősítésű borai.
A borlovagrendek és a vendégek ezt követően a badacsonylábdihegyi Eldoradó Kemping éttermében az ebéd mellet a Badacsonyi borvidék meghatározó fajtáiból összeállított borkóstolón vehettek részt, amelyen bemutatkoztak a borvidék jelentősebb pincészetei.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A 2020. február 25-én megtartott rendezvény témái a szőlő-bor ágazat aktuális kérdéseivel foglalkoztak. A témák a klímaváltozás, a szőlőtermesztés, a szőlő növényvédelme, a szőlészetben alkalmazott digitalizáció, a szőlő kondíciója, az évjárat borászati tapasztalatai, a hegyközségi rendszer működése, a támogatások kérdéseit ölelték fel. A rendezvényen 5 előadás hangzott el.