A Balatoni Szövetség 2019. május 16-án XVII. alkalommal szervezte meg a - Balatoni Borrégió régiós borversenyét - a Balatoni Borok Versenyét. A verseny védnöke dr. Nagy István agrárminiszter, a szakmai védnök pedig a Balatoni Borrégió Tanácsa volt. A Balatoni Szövetség partnere a lebonyolításban Balatonfüred-Szőlősi Hegyközség volt.

A Balatoni Borrégió Legjobb Fehér Bora 2019. elismerést a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet képviseletében Dr. Szőke Barna borász vette át a díjátadó ünnepségen.
A bírálat során – amelynek helyszíne a balatonfüredi Hotel Annabella volt –3 nagyarany, 41 arany, 93 ezüst és 18 bronz minősítés és 1 okleveles elismerés született. A versenyre olyan – a Balatoni Borrégió hat borvidékéről származó- borokkal lehetett nevezni, amelyek a hegyközségi vagy borvidéki borversenyeken legalább ezüst, illetve arany minősítést értek el. Idén 42 termelőtől 156 minta érkezett. A minták jellege szerint bíráltak 102 fehér, 30 vörös, 13 rozé, 8 gyöngyöző bort és 3 pezsgőt.
A borok minősítését hat bíráló bizottság végezte. A bizottságokban balatoni borászok mellett a Pannon Egyetem oktatói, illetve borászati szakírók kaptak helyet. A bíráló bizottság elnöke Kocsis László, a Pannon Egyetem, Georgikon Karának Kertészeti Tanszékének vezetője volt.
A díjkiosztó ünnepségre 2019. május 30-án a tihanyi Rege Cukrászdában került sor, amelyen kiosztották a verseny 2019. évi fődíjas borainak járó elismeréseket.
A Balatoni Borrégió:
Legjobb Fehér Bora: NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Badacsonyi Olasz rizling 2016
Legjobb Vörös Bora: Bujdosó Pincészet Kokas Merlot 2015
Legjobb Rozé Bora: Rád-Vin Kft. Rádpuszta Pinot noir rozé 2018
Legjobb Pezsgője: Garamvári Szőlőbirtok Prestige Brut Pinot noir 2014
Legjobb Desszert Bora: Bujdosó Pincészet Aranyhíd Sárga muskotály 2018
Különdíjakat is kiosztottak az eseményen. A Balaton Fejlesztési Tanács különdíját a Koczor Pincészet 2017-es Furmint bora, a Társadalmi Zsűri különdíját Szászi Endre (Szigliget) késői szüretelésű Zeus bora, a Balatonfüred-Csopaki Hegyközségi Tanács különdíját a Szabó és Fia Borpince kapta.
A Nők a Balatonért Egyesület különdíjat ajánlott fel egy kiemelkedően szereplő női borász számára, amelyet ez évben Nikl Olga a balatonboglári Rád-Vin Kft. borásza kapta meg.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A 2020. február 25-én megtartott rendezvény témái a szőlő-bor ágazat aktuális kérdéseivel foglalkoztak. A témák a klímaváltozás, a szőlőtermesztés, a szőlő növényvédelme, a szőlészetben alkalmazott digitalizáció, a szőlő kondíciója, az évjárat borászati tapasztalatai, a hegyközségi rendszer működése, a támogatások kérdéseit ölelték fel. A rendezvényen 5 előadás hangzott el.